|
Hei. Har plagdes mye med elektrisk i min G30. Det hele starta når jeg kjøpte bilen.
Da funket alt helt utmerket, både ABS, Girkassen, Speedometer etc..
Han jeg kjøpte bilen av, sa at den spiste bremselysbrytere, og den som stod på var defekt, men ny fulgte med.
Jeg kjørte bilen hjem, og bytta bremselysbryter og fikk bremselys igjen, men da kom ABS-lampa på. Prøvde å lese ut feilkoder fra ABS'en, men var ikke mulig å få kontakt der. Fant da ut at sikringen til BRK var gåen, og den gikk så snart tenninga ble skrudd på.
Feilsøkte videre i forbindelse med girkassen, og fant ut at den rosa/hvite ledninga til DRAC-modulen mangla strøm, så jeg klipte ledninga, og kobla på ei som hadde strøm når tenninga var på.
Da kom speedometeret tilbake, og girkassen girer normalt igjen, men fremdeles ingen ABS.
Skulle rote litt under dashbordet etter ledningen som går til DRAC-modulen, og måtte koble fra bremselysbryteren. Glemte såklart å koble denne tilbake, og stakk i en ny sikring i BRK, skrudde på tenninga, og sikringa gikk ikke. Tok meg en prøvetur, og ABS'en virka..
Parkerte og skulle gå over lys i forbindelse med EU-kontroll, da jeg oppdaga at jeg ikke hadde bremselys. Sjekka bryteren og så at kontakten var koblet av, så jeg koblet den på igjen, og da var alle problemene med ABS'en og sikringen tilbake.. Har funnet ut at jeg har ei ledning som er lilla som går til jord når bremsepedalen ikke blir brukt, og siden den lilla da er i kontakt med den rosa/hvite, slår den ut strømmen til DRAC-modulen.
Den lilla ledningen går fra bremselysbryteren via VSS og til hjernen under setet. Jeg har prøvd å fulgt ledninga sålangt det lar seg gjøre, men finner ingen plasser den kan gå til jord. Mistenkte da at hjernen var gåen, så kobla ifra den, men ledninga er fortsatt til jord.
Hva kan være galt? Nå vil jeg ut å kjøre Van igjen snart..
_________________ 1998 Suburban 5,7 Vortec 4x4 - Familieracer'n 1994 G30 6,5D
|