AMCARFORUM.NO

Forum for Amerikansk bil
Dato/klokkeslett: Tor 11. Jun 2026 04:03

Tidssone UTC + 1 time [ DST ]




Opprett et nytt emne Svar på emnet  [ 6 innlegg ] 
Forfatter Melding
 Innleggets emne: Tips om Chevrolet Astro
InnleggSkrevet: Tor 28. Jan 2010 14:14 
Avlogget
Rookie
Rookie

Registrert: Man 03. Aug 2009 06:38
Innlegg: 43
Bosted: Brandbu, Gran, Oppland.
Hei

Jeg kjører til daglig en Kia-Sportage :oops: :crybaby:
(Kanskje ikke verdens beste bil)..... #-o

Men nå tenker jeg og Lille venn (Kona) på å kjøpe en 4x4 Astro. Har hørt mye forskjellig om disse, da særlig om forbruk. Men er det noen andre feller å gå i, eller noe spessielt jeg bør se etter?

Takk for hjelpen


Hilsen Steffen og Beate


Topp
 Profil  
Svar med sitat  
 Innleggets emne: Re: Tips om Chevrolet Astro
InnleggSkrevet: Tor 28. Jan 2010 15:56 
Avlogget
Amcar pro
Amcar pro
Brukerens avatar

Registrert: Fre 22. Sep 2006 08:22
Innlegg: 1741
Bosted: Søgne
Jeg kjørte Astro i 6-7 år. En 1995 modell 2wd som jeg kjøpte da den hadde gått 95000 km og solgte igjen da den hadde gått rundt 170000 km.
Astroen er en gammeldags bil på mange måter. For eksempel er forstillingen full av smørenipler, slik biler var før.

Du kommer muligens til å få høre fra andre at EU kontrollene på Astroen er dyre fordi bilen "spiser" endeledd og opphengskuler. Det er ikke korrekt, og jeg skal forklare hvorfor:
Alle smøreniplene i forstillingen skal fylles opp med friskt fett samtidig ved hvert motoroljeskift. Dette er mange ikke klar over. Man gjør jo ikke slikt lengre på moderne biler. I tillegg har GM mye større marginer for hva som er akseptabel slakk i forstillingen enn verksteder og trafikkstasjoner ofte er klar over.
Resultatet er ofte at man må bytte opphengskuler ustanselig, men det er altså ikke bilens feil.

I tillegg har Astroen en lite gunstig konstruert forstilling. Den såkalte ackerman vinkelen er helt på jordet. Man merker det ved fullt ratt-utslag: Forhjulene "moses" sidelengs. Dette gjør at forhjulene slites raskt på dekkskuldrene hvis bilen kjøres mye småkjøring. Det forverres dersom man har ekstra brede dekk. For å motvirke det, kjør med høyt lufttrykk i forhjulene og bruk dekk med ekstra my gummi ute på skuldrene, typiske varebil-dekk. Jeg kjørte alltid med over 30 pund i forhjulene, men sjekk først hvor mye dekkene tåler!

Sjekk NØYE og få gjerne selger til å garantere at det ikke har vært noe trøbbel med digital-dashboardet. Dette er håpløst dersom det først begynner å svikte.
Motoren på Astroen blir bedre jo nyere de er. Helst bør du ha en nyere enn 1995. Da kom Vortec motoren med et mye bedre innsprøytings system enn de tidligere modellene. Mer hk har den også.
Men tørst er den uansett. Ikke regn med å komme særlig under 1,5L/mil på blandet kjøring med en 4x4. Min 2wd brukte 1,3 på blandet kjøring og akkurat under literen på langkjøring.

El. anlegget på Astroen er ikke veldig bra. At ting som f.eks vindusheiser og el speil kutter ut pga dårlig kobling er typisk. Trøsten er at for de som gidder å finne litt ut av ting, fikser man ofte mye med kontaktspray. På min bil sluttet ene sensoren på ABS bremsene å virke. Verkstedet brukte en hel dag på å finne ut at sensoren var ikke gåen, det var bare dårlig kobling et sted.

Det er viktig at du har et verksted som "skjønner" sbiler som Astroen. Ikke alle gjør det og da blir regningen skyhøy for selv den minste jobb.
Deler er billig, så klarer du å bytte litt opphengskuler, bremseklosser/skiver og slikt på egenhånd, sparer du masse penger.
Jeg hadde ikke større vedlikeholdsutgifter på Astroen enn vi hadde på Toyota Carinaen som vi hadde samtidig. Men det var fordi jeg gjorde det meste selv på Astroen.
Er du lang, forresten? Astro har dårlig beinplass.

Da jeg kjøpte min Astro fikk jeg den Tecktylbehandlet med en gang, selv om den var 6 år gammel. Etter ytterligere 5-6 vintre på saltede sørlandsveier, var den fortsatt like fin under.

Skulle jeg hatt en ny Astro i dag, ville jeg unngått biler eldre enn 1996. Da kom de med nytt interiør, analogt speedometer og masse andre små oppgraderinger.
Den nye fronten (som kom i 1995) er også mye mer moderne og penere, etter min smak, enn de eldre utgavene.

Gamle astroer til en billig penge ville jeg ikke hatt om jeg hadde fått de gratis.

_________________
Peace is that brief glorious moment in history when everybody stands around reloading.
Thomas Jefferson


Topp
 Profil  
Svar med sitat  
 Innleggets emne: Re: Tips om Chevrolet Astro
InnleggSkrevet: Fre 29. Jan 2010 16:51 
Avlogget
Rookie
Rookie

Registrert: Man 03. Aug 2009 06:38
Innlegg: 43
Bosted: Brandbu, Gran, Oppland.
Hei Hotrodder

Takk for utrolig bra info


Heldigvis holder jeg på å bygge ny, dobbel garasje. Med varme i gulvet.


Topp
 Profil  
Svar med sitat  
 Innleggets emne: Re: Tips om Chevrolet Astro
InnleggSkrevet: Fre 29. Jan 2010 19:04 
Avlogget
Get going
Get going

Registrert: Tir 27. Jun 2006 01:13
Innlegg: 359
Jeg er på min tredje Astro nå, og synes de er helt topp. Jeg har ikke 4x4, da jeg har hørt at de bruker sykt mye bensin... Har en -95 modell nå og er kjempefornøyd!

Min første Astro var en -89, solgte den da jeg kom over en -89 med V8. Den gikk mye billigere enn den første, men fikk motorproblemer etter en liten brann i det elektriske i motorrummet. Solgte den og kjøpte da den jeg har nå. Savner draget av en V8, men kan jo hende jeg setter inn en V8 i denne hvis jeg får grønt lys i fra staten...

Vedlegg:
Astro-01.jpg
Astro-01.jpg [ 110.51 KiB | Vist 4774 ganger ]


Kjøpte den modellem med tredelt bakdørløsning denne gangen, og da ser den mye bedre ut bakfra...

Vedlegg:
Astro-06.jpg
Astro-06.jpg [ 116.9 KiB | Vist 4774 ganger ]

_________________
Medlem i
Hamar American Car and Bike Club
http://www.hamaramcar.no

1983 Pontiac Trans Am Daytona 5,0l V8 // Prosjekt som vurderes solgt


Topp
 Profil  
Svar med sitat  
 Innleggets emne: Re: Tips om Chevrolet Astro
InnleggSkrevet: Fre 29. Jan 2010 19:35 
Avlogget
Super Amcar pro
Super Amcar pro
Brukerens avatar

Registrert: Lør 27. Jan 2007 20:17
Innlegg: 7261
Bosted: Åsa
skal lige sige at der fås nye printplater, til digital instrumenterne, i usa, fra 49.99 $
de handles hos nesten alle delepushere i usa, og på ebay!

_________________
1977 Dodge Aspen med 318 SBM og 904 kasse.
Bursdagsgaven fra min kone.


Topp
 Profil  
Svar med sitat  
 Innleggets emne: Re: Tips om Chevrolet Astro
InnleggSkrevet: Lør 30. Jan 2010 13:37 
Avlogget
Rookie
Rookie

Registrert: Man 03. Aug 2009 06:38
Innlegg: 43
Bosted: Brandbu, Gran, Oppland.
Takk for gode svar Pappa Wolf og Mr.Camaro. Det er forresten strøken Astro du har, Mr. Camaro.



Noen som vet om det er mulig å koble ut firehjulstrekken (i sommerhalvåret) foreksempel ved å demontere en kardang eller noe. Og om man sparer noe drivstoff på dette ?
Jeg vet at noen gjør det med VW caravelle syncroer. Men jeg er usikker på effekten

Hilsen Steffen

(Som må skru Kia i steden for en 1970 Maverick #-o )


Topp
 Profil  
Svar med sitat  
Vis innlegg fra forrige:  Sorter etter  
Opprett et nytt emne Svar på emnet  [ 6 innlegg ] 

Tidssone UTC + 1 time [ DST ]



Hvem er i forumet

Brukere som leser i dette forumet: Ingen registrerte brukere og 4 gjester


Du kan ikke opprette nye emner i dette forumet
Du kan ikke skrive innlegg i dette forumet
Du kan ikke redigere dine egne innlegg i dette forumet
Du kan ikke slette dine egne innlegg i dette forumet
Du kan ikke laste opp vedlegg til dette forumet

Søk etter:
Gå til forum:  
Drevet av phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpBB.no - Norsk phpBB-support