Tenkte jeg skulle lage en liten tråd av mitt (del)prosjekt, skifte av forstilling til Heidt's Mustang II forstilling.
Dette var utgangspunktet, min 1965 Mustang HT med 289 og 4-spd mt.

Da bilen og motoren begynner og dra litt på årene fant jeg det naturlig og hjelpe den litt med åndedrettsnøden og gikk til anskaffelse av respirator, 2 stk for sikkerhets skyld
MEN, det var ikke fysisk mulig å få montert disse snurrebassene med manifoilene som fulgte med i settet. Det ville selvfølgelig være fullt mulig å fabrikere noen som passet men da lysten på en annen (og bedre) forstilling hadde vært tilstede i lang tid var det egentlig ikke mange valg: Støtdempertårnene måtte bort!
Etter litt leting på nett og diskusjoner med pengeboken ble det bestilt et komplett sett fra Heidt's.
Skal her prøve å vise hvordan jeg monterte dette settet.
Må innrømme at det ikke var så morsomt og sette plasma'n i innerskjermene på en gammel klassiker men det måtte til, her er begge tårnene borte.

Neste trinn var og fjerne falser og ta ut en bit av ramma for å lage plass til fjæra, jo da, jeg vet det finnes sett hvor du ikke trenger og gjøre det men på mitt sett måtte jeg. her er det kuttet ut og falsene er fjernet og sveiset. Det stod riktignok ikke noe om at rammeskjøtene skulle sveises i bruksanvisningen og det har heller kanskje ingen stor betydning men jeg gjorde det likevel for å være sikker selv om rammen skulle forsterkes uansett

Det er mulig jeg tenkte feil men jeg fant ut at hele rammen ville bli sterkere om jeg helsveiste falsen på ramma, så det ble til at jeg fjernet falsen.
Det ble uansett en del "renere" å se til

Da dette forarbeidet var gjort ble rammevangene grunnet med sveisegrunning før de medfølgende stålplatene ble satt på plass for å bokse rammen.
Jeg tror jeg unngikk at noe forskjøv seg under sveisingen selv om det kanskje ble litt lite klemmer

Her er passasjersiden ferdig sveiset.

Etter at rammevangen var bokset var det på tide og montere traversen, på forhånd hadde jeg prøvemontert traversen og en side av forstillingen for å sjekke høyden bilen ville få, jeg kom til at jeg burde senke den minimum 25mm. Det ble til at jeg kappet ut 28mm av traversen for dermed og flytte hele forstillingen tilsvarende opp uten og forandre noen hjulvinkler, har fortsatt muligheten til å finjustere med de justerbare coiloversene. Ved og gjøre det slik beholdt jeg også samme bakkeklaring som forstillingen originalt var tiltenkt og den er fortsatt ca 11mm lavere enn rammevangene under bilen

Her er traversen ferdig innsveiset.


Neste trinn var fjærfestene, disse måtte selvfølgelig også flyttes 28mm opp.

Etter dette var det bare og skru på resten av delene i settet. Da jeg kjøpte dette valgte jeg og oppgradere det noe i forhold til basicsettet de hadde med:
rør bærebroer, justerbare coilover dempere og Wilwood 12" skiver.
Noen bilder av ferdig sammensatt forstilling.



Her er det tilnærmet den kjørehøyden jeg vil få. for å få bærebroene paralell med bakken må den enda ca 10mm ned så jeg tror det vil bli noenlunde bra stuk på den

Da gjenstår det bare å få sveiset igjen hullene etter tårnene og noe annet småfiks ( nye motorfester o.l.) før denne delen av byggingen er ferdig.
