AMCARFORUM.NO

Forum for Amerikansk bil
Dato/klokkeslett: Lør 27. Jun 2026 14:55

Tidssone UTC + 1 time [ DST ]




Opprett et nytt emne Svar på emnet  [ 6 innlegg ] 
Forfatter Melding
InnleggSkrevet: Lør 23. Mar 2013 16:38 
Avlogget
Rookie
Rookie

Registrert: Lør 23. Mar 2013 16:33
Innlegg: 8
Hei, Amcar forum!
Jeg er russ i mai og i den annledning så har jeg og vennegjengen kjøpt en GMC Vandura 2500 (5.0 L small-block V8'er utgaven fra 1987, om jeg ikke tar helt feil)
Alt står klart, vel, ikke alt.

Det har seg slik at den forrige eieren kjørte bilen med 4 forskjellige dekk, og i den sammenheng er vi på utkikk etter 4 nye dekk til bilen.
Jeg har ringt rundt til alle dekkforhandlere i Oslo, og dekk av dimmensjonen : P225/75-R15 virker veldig vanskelig å få tak i. (Det er denne dimensjonen som er oppgitt i vognkortet.) Ingen har på lager, og kan kun få tak i piggdekk eller sommerdekk.

Har lagt merke til at dette forumet har svært mye kunnskap, og derfor lurte jeg på om noen her har kjennskap til en bedrift / en dekkforhandler som selger dekk i denne dimensjonen? Er da snakk om piggfrie vinterdekk, evt. helårsdekk.

Setter pris på all kunnskap vi kan få, takk :)


Topp
 Profil  
Svar med sitat  
InnleggSkrevet: Lør 23. Mar 2013 20:17 
Avlogget
Amcar pro
Amcar pro
Brukerens avatar

Registrert: Lør 12. Mar 2011 21:00
Innlegg: 2578
Bosted: Tromsø
Gå inn på www.dekkonline.com og bestill deg dekk i dimmensjonen 235/75-15. Veldig mye enklere å få tak på, og helt lovlig. Dette dekket er marginalt større enn det som står i vognkortet, så du vil heller ikke få problemer med felg eller skjermer. Hvis du har plass, så kan du gå intil 5% opp på dekkstørrelsen, og på dekkbredden kan du øke så mye du vil så lenge du ikke tar i karosseriet, og hele dekket er innenfor skjermene.

_________________
HUSK å resirkulere plast! Visste du at 2kg plast sparer 4kg olje, som kan rafineres til 1l bensin til å fôre lekene mine.

1965 Plymouth Barracuda 4,5
1987 Jeep Cherokee 4,0
Garasjen deres


Topp
 Profil  
Svar med sitat  
InnleggSkrevet: Lør 23. Mar 2013 20:31 
Avlogget
Soon a pro
Soon a pro
Brukerens avatar

Registrert: Tor 31. Mai 2007 14:11
Innlegg: 726
Bosted: Narvik,Norway / Iola, Wisconsin, USA
Ja helt enig med AW, gå litt opp i størrelse. Men pass på å få rett vektklasse på dekka. En Van er en tung bil, så pass på å få et forsterka dekk (LT= Light Truck, R= Reinforced) og ikke ett beregnet for personbil. (P= Passenger) I vognkortet står det en kode for hvilken vektklasse, load index, som dekket skal ha, enten et tall eller en bokstav.
Jeg har gode erfaringer med feks Cooper Discoverer og BF Goodrich All-Terrain til helårsbruk. Unntatt på speilhålke :shock: , da er det fint med pigger. Nokian har og veldig gode dekk til tyngre biler.
Er dekket M+S (Mud + Snow) merket er det tilatt som "helårs".

_________________
-39 gMc 1/2t flatbed 302cid 6cyl/th400
-55 gMc 1/2t fenderside 248cid 6cyl/hydramatic
-77 GMC 1/2t SB fenderside 350/th350 (Pontiac ohc 6 kandidat!)
-84 GMC C1500 SB wideside 250 L6/th700 (i USA)
2014 GMC Sierra 1500 sb 5,3l v8 (i USA)

INLINER #3417


Topp
 Profil  
Svar med sitat  
InnleggSkrevet: Lør 23. Mar 2013 21:10 
Avlogget
Rookie
Rookie

Registrert: Lør 23. Mar 2013 16:33
Innlegg: 8
Okay, så det er i orden iforhold til forsikring etc. å kjøre en litt større dimensjon siden den originale dimensjonen er håpløs å få tak i?
De vil også passe på de originale felgene som sitter på bilen? (Vel, vet ikke hvor "originale" disse er men, står iallefall i vognkortet at det skal være 6.75")

Takker for svar!


Topp
 Profil  
Svar med sitat  
InnleggSkrevet: Lør 23. Mar 2013 22:24 
Avlogget
Amcar pro
Amcar pro
Brukerens avatar

Registrert: Lør 12. Mar 2011 21:00
Innlegg: 2578
Bosted: Tromsø
Ja det er lov. Ja du kan bruke felgene. Forsikringa bryr seg ikke, så lenge det er rett vektklasse på dekkene.

Som en digresjon, Dodgen min har i vognkortet 225/78-15. Dette er en dekkdimmensjon som ikke produseres lengre. Det er grunnen til at du har lov til å endre dekkstørrelse +-5% så fremt det er plass. Også i ditt tilfelle, som er at det er enklere og billigere å få tak på en dimmensjon som er 2% større enn den som står i vognkortet.

Hvis du er i tvil, så kan du lese selv i motorvognforskriften, HER: http://lovdata.no/for/sf/sd/td-19941004-0918-013.html
Det du ser etter er §13 underpunkt 6.1.c) :)

_________________
HUSK å resirkulere plast! Visste du at 2kg plast sparer 4kg olje, som kan rafineres til 1l bensin til å fôre lekene mine.

1965 Plymouth Barracuda 4,5
1987 Jeep Cherokee 4,0
Garasjen deres


Topp
 Profil  
Svar med sitat  
InnleggSkrevet: Søn 24. Mar 2013 01:53 
Avlogget
Rookie
Rookie

Registrert: Lør 23. Mar 2013 16:33
Innlegg: 8
Takker AW. Da skal jeg nok titte etter den dimensjonen, gud hvor mye enklere ting blir nå.
Forøvrig, hva burdte prisen på et rimelig dekk til denne bilen ligge på, sånn ca.?
Det jeg har sett i Norge hittil er 1500 pr. dekk, er dette uvanlig, eller noe å forvente?

Takk igjen!


Topp
 Profil  
Svar med sitat  
Vis innlegg fra forrige:  Sorter etter  
Opprett et nytt emne Svar på emnet  [ 6 innlegg ] 

Tidssone UTC + 1 time [ DST ]



Hvem er i forumet

Brukere som leser i dette forumet: Ingen registrerte brukere og 1 gjest


Du kan ikke opprette nye emner i dette forumet
Du kan ikke skrive innlegg i dette forumet
Du kan ikke redigere dine egne innlegg i dette forumet
Du kan ikke slette dine egne innlegg i dette forumet
Du kan ikke laste opp vedlegg til dette forumet

Søk etter:
Gå til forum:  
Drevet av phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpBB.no - Norsk phpBB-support